University of Mary Hardin-Baylor

ARCHIVE: Spring 2012 Commencement

May 7, 2012
Spring 2012 Commencement
Spring 2012 Commencement

Belton, Texas – The University of Mary Hardin-Baylor spring Commencement was held on Saturday, May 5, in the Bell County Expo Center. This was the university’s 156th graduating class. Three hundred and forty-nine students were awarded degrees. Of these, 291 received baccalaureate degrees, 42 received master’s degrees and 16 students received doctoral degrees.

“Our world has never been in more need of what you have to offer,” UMHB President Randy O’Rear said. “You have left footprints all over our campus. Now it is time for you to leave footprints all around the world.”

Student awards given during the ceremony included the Provost Medal, which usually goes to the individual student with the highest overall grade point average in a graduating class. This year’s Provost Medal was a tie between 12 outstanding students who each graduated with a perfect 4.0 GPA. This year’s Provost Medalists were Hayley Ainsworth of Robinson, Gwendolyn Barnard of Liberty Hill, Connor Buchanan of Celina, Luke  Cielonko of Cedar Park, Abigail Dumont of Euless, Kolton Keith of Huffman, Virginia Locke of Waco, Kelly Jo Murphy of Georgetown, Shelby Newman of Robinson, Andrea Sweet of Belton, Molly Wahlquist of Belton, and Brittany Williams of Burleson.

The Loyalty Cup for the student who is most representative of the ideals, traditions and spirit of the university went to Landra Jane Davidson of Abilene.

“She embodies what UMHB means to all of us,” O’Rear said of Davidson during the ceremony.

The President’s Award for meritorious service went to Sara Elizabeth Hayward of Nacogdoches.

“She has already represented UMHB with her strong character and integrity,” O’Rear said. “Now she is ready to represent our university to the outside world.”

 

Graduates in alpha order by city:

 

Abilene

Landra Jane Davidson-BA-Mass Communication/Public Relations

Aledo

            Taylor Kaye Tyre-BS-EC-6 Generalist

Allen

Ashley Tate Biederman-BSN-Nursing; Ryan Courtney Castleman-BBA-Management; Meghan Elizabeth Groat-BA-EC-6 Generalist; Brandi Nichole Manthei-BSN-Nursing; Miranda Rose Moon-BS-EC-6 Generalist

Arlington

Jason Nathaniel Cochran-BSN-Nursing; Cody Dean Henley-BS-History; Gregory Scott Wiernas-BBA-Accounting

Arp

Aaron Drew Bennett-BS-Exercise and Sport Science

Austin

Julian Joseph Alvarez-BBA-Marketing; Johanna Michelle Barlett-BS-EC-6 Generalist; Eva Elizabeth Dedow-BSN-Nursing; Corey Josef Dobbins-BIS-Interdisciplinary Studies; Zachary Ryan Gonzales-BS-Sport Management; Chika Linda Kurunwune-BSN-Nursing; Lizatte Martinez-BS-Biology; Justin Deshae Moy-BS-Information Systems; Landreth Denise Thompson-BS-Mathematics

Axtell

Miranda Michelle Shorter-BIS-Interdisciplinary Studies

Bastrop

Dominique Noelle Ducloux-BA-Psychology

Bedford

Beau Brice Styne-BS-Criminal Justice and Computer Science

Belton

Lauren McKenzie Cross-BFA-Art; Jack Wilbert DeVaughn, Jr.-BPS-Professional Studies; Sarah Allison Diaz-BPS-Professional Studies; Teresa Marie Drake-BSN-Nursing; Dana Helen Durham-BSN-Nursing; Scarlett Katherine Edwards-BSN-Nursing; William Dallas Franklin-BS-Biology; Carlton David Hall Jr.-BIS-Interdisciplinary Studies; Holly Evan Heartfield Ingram-BPS-Professional Studies; Hoi Lam Ho-BS-Psychology; Tara Lyn Humphrey-BS-Athletic Training; Savanna Mae Ingram-BS-Psychology; William Trevor Ligon-BS-Biology; Althea Kassandra Lynch-BS-Biology and Chemistry; John Wayne Maynard-BS-Computer Graphics Design; Brigette Elizabeth McGehee Warehime-BIS-Interdisciplinary Studies; Marquita Meredith Murray-BSN-Nursing; Dean Kale Pele-BBA-Management; Charles Eugene Poling-BA-History; Mathew Zack Potter-BSN-Nursing; Daniel H. Smith-BIS-Interdisciplinary Studies; Caprice Isaac Stephens-BS-Exercise Science; Cynthia Annette Carrell Stovall-BSN-Nursing; Andrea Noel Sweet-BM-Music Education; Melissa Kay Wade-BSN-Nursing; Molly Rebecca Wahlquist-BA-Biblical Studies; Nichalos Dean Warren-BIS-Interdisciplinary Studies; David James Wassermann-BS-Exercise and Sport Science; Kathryn Lee Weber-BA-EC-6 Generalist

Bertram

Shawn Marie Loeckle-BSN-Nursing

Brady

Amber Michele Brown-BSW-Social Work

Brookshire

Benjamin Earl Tharp Jr.-BA-Christian Studies

Brownsville

Seth Thomas Dickinson-BS-Exercise and Sport Science

Bryan

Jordan Matthew Lara-BS-History; Joshua William Pownall-BS-Sport Management

Burleson

Benjamin Kyle Allen-BA-History; Brittany Michelle Williams-BA-EC-6 Generalist

Canyon

Tracie Layne Byrd-BSW-Social Work; Brett Alan Land-BA-Mass Communication/Public Relations

Carrizo Springs

Hannah Naomi Romo-BA-Psychology

Cedar Hill

Elizabeth Naomi Gaines-BA-EC-6 Generalist

Cedar Park

Luke Alexander Cielonko-BS-Biology; Amberly Ann Clay-BSW-Social Work

Celina

Connor Patrick Buchanan-BA-Psychology

Center Point

Clay Wellborn Thomason-BS-Exercise and Sport Science

Clifton

Kathryn Alisse Asikis-BA-EC-6 Generalist; Traci Beth Bekkelund-BS-Exercise Sport Science, Pre-Physical Therapy; Cara Nicole Scott-BSW-Social Work

College Station

Ashley Nicole Miksch-BSW-Social Work

Cooper

Hayley Jordan Shaffer-BA-Mass Communication/Public Relations

Copperas Cove

Roy Christopher Collins II-BA-Communication; Susann Edith Eirosius-BSW-Social Work

Corpus Christi

Nicholas Corbin Butler-BS-Biology and Psychology

Cuero

Nicolette Irene Wiesman-BA-Eng Lang Arts, Read & Social Studies

Cypress

Bailee Yvonne Pender-BA-Communication

Dallas

Hannah Beth Eaton-BA-Christian Ministry

Dawson

Austin Merrifaye McCormick-BA-Mass Communication/Journalism

Devers

Kathryn Jeanette Embersics-BS-Athletic Training

Eddy

Victoria Estelle Vazquez-BA-EC-6 Generalist

Edna

Jacob Wayne Hamilton-BS-Biology

Euless

Abigail Dawson Dumont-BA-English Language Arts & Reading

Flint

Adrian Demarcus Beard-BS-Information Systems; Randall Tucker Glaske-BBA-Management

Fort Hood

Miriah Jane Martinez-BS-Psychology; Susan Victoria Powell-BFA-Art; Joseph Sarpong-BIS-Interdisciplinary Studies

Fredericksburg

Hillary Marie Halderman-BS-Biology; Cole Justin Smith-BFA-Art

Friendswood

Ryan M. Brack-BA-Christian Ministry; Timothy James Trimble-BS-Sport Management

Frisco

Lacey Leanne Earnest-BS-EC-6 Generalist

Ganado

Leah Katherine Wishert-BA-Christian Ministry

Garland

Blake Austin Dempsey-BBA-Management

Gatesville

Jimmy Luke Howard-BS-History; Keegan Seth Pena-BA-Computer Science

Georgetown

Twyla O. Allen-BS-Exercise and Sport Science; Aimee Michelle Fruge-BSN-Nursing; Elizabeth Renae Hauser-BA-Computer Graphics Design; Kelly Jo Murphy-BA-History and Sociology; Sean Edward Prendergast-BBA-Accounting

Granger

Garrett Leonard Pekar-BA-Mass Communication/Journalism

Harker Heights

Jo Ann Brister-BPS-Professional Studies; Ashley Nicole Davis-BS-Biology; Angela Renee Gentry-BSN-Nursing; Melissa Ann Knowles-BA-English Language Arts & Reading; Cecil Anne Lherisson-BS-Biology; Tamu Ynia Smith-BSN-Nursing; Pamela Kim Splichal-BIS-Interdisciplinary Studies; Ivan James Valdez-BS-Computer Science

Hewitt

Jennifer Michelle Bancale-BM-Music Education

Hilltop Lakes

Corey Steven Halliburton-BS-Sport Management; Jessica Campos Halliburton-BBA-Management

Holland

Laura Brooke Butler-BA-Psychology

Houston

Nikita Diane Beltram-BSN-Nursing; Katherine Holland El Guermai-BSN-Nursing; Erin Margaret Jackson-BS-Exercise and Sport Science; Andrew James Kester-BSN-Nursing; Aaron Thomas McBride-BS-Sport Management; Stewart Read Miglicco-BS-Biology; Jenifer Nicole Torres-BBA-Management

Huffman

Kolton James Keith-BS-Mathematics; Paige Kristin Miller-BIS-Interdisciplinary Studies

Humble

Megan Kimberly Jones-BS-Sport Management

Irving

Kassidy Carol Harper-BS-EC-6 Generalist

Jarrell

Christine Marie Marrero-BM-Music Performance; Laura Ann Shubert-BA-English; Jerry Lee Shubert, Jr.-BA-History

Jonestown

Drew Frank Donahue-BS-Computer Science

Katy

Parker Lewis Beck-BA-Information Systems; Clayton Paul Giraudin-BBA-Management and Marketing; Adam Thomas Long-BBA-Business Systems; Seth David Lynn-BS-Sport Management; Madeleine Lee Wilkins-BA-History

Keller

Matthew John Mabie-BS-Biology; Erin Nicole Salyer-BS-Exercise and Sport Science

Kempner

Robert Arthur Phillips-BA-Mass Communication/Journalism; Margaret Jean Sparrow Casanova-BS-Chemistry

Killeen

Kimleda K'tee Bates-BSW-Social Work; Passion La Tonya Brown-BS-Psychology and Sociology; Mayl Christine Chaney-BA-Psychology; Rochelle Charisse DeVastey-BA-Psychology; Michael Patrick Devlin, Jr.-BS-Biology; Cynthia Alicia-Anastacia Hinds-BSN-Nursing; Ashly Alexandra Knight-BSN-Nursing; Angela Marie Knoernschild-BSN-Nursing; Christina Marie Ludowese-BIS-Interdisciplinary Studies; Mia Lea Martinez-BS-EC-6 Generalist; William Edward McCarville-BS-Political Science; Kristin Ashley McDaniel-BA-Psychology; Ricardo Orlandrus McKinnie-BS-Computer Science; April Murphy-BS-Sociology; Arthur Joseph Murphy II-BS-Psychology; Heidi Quashie-Mckie-BS-Psychology and Sociology; Kyle Philip Radtke-BS-Exercise Sport Science, Pre-Physical Therapy; Bimisa Chata Renteria-BSN-Nursing; Michelle Maria Rodgers-BS-EC-6 Generalist; Ashley Lynette Ross-BBA-Finance; Nicolle Elaine Santiago-BA-Spanish; Allison Jill Sneed-BSW-Social Work; Douglas Edward Snodgrass-BS-Biology; Alix St. Felix-BM-Music Performance; Juancarlos S. Wong-BBA-Marketing

Kingwood

Karissa Leigh Brown-BS-EC-6 Generalist; Kayla Annette Lynch-BA-Mass Communication/Public Relations; Robert Coley Taylor-BS-Computer Graphics Design

La Verina

Christopher Brian Joshlin-BBA-Marketing

Lago Vista

Lindsay Ann Jackson-BBA-Marketing  and Management

Lampasas

Emily Elaine Atkinson Wilson-BSN-Nursing; Molly Ann Rogers-BA-EC-6 Generalist; Vonzella Underwood-BS-Criminal Justice

Leander

Hannah Sage Adams-BSN-Nursing; Mary Emily Allen-BS-History; Sean Paul Fowler-BBA-Accounting

Lewisville

Bridget Dawn Sauer-BSW-Social Work; Erica Nicole White-BS-Exercise and Sport Science

Liberty Hill

Gwendolyn Sue Barnard-BFA-Art

Linden

Andy Charles Evans-BBA-Finance

Lockhart

David Michael Moore-BBA-Finance; Jacob Terry Rheinlander-BSN-Nursing

Lometa

Taylor Brianne Bradley-BBA-Management

Lorena

Chelsey Noel Scoggins-BS-Exercise Science

Magnolia

Andrew David Christian-BS-Computer Science; Brittany Heather Montgomery-BA-Church History and Mass Comm/Journalism

Mansfield

Hillary Lauren Crocker-BSN-Nursing; Jordan Alicia Sergio-BSN-Nursing

Marble Falls

Justin Lee Johnson-BS-Exercise and Sport Science

Maypearl

James Andrew Pipes-BBA-Marketing

McGregor

Krystal Michelle McMahan-BSN-Nursing

Mesquite

Jeremy Rashad Frazier-BA-Mass Communication/Journalism

Midlothian

Amanda Jean Glendening-BS-EC-6 Generalist

Nacogdoches

Sara Elizabeth Hayward-BS-Exercise Sport Science, Pre-Physical Therapy  and Psychology; Lindsay Kathryn Landrum-BA-Mass Communication/Public Relations

New Braunfels

Joshua Conard Knudson-BS-Psychology; Niccolette Tanner Krause-BA-Mass Communication/Public Relations; Ryan Rathof Perez-BS-Psychology

New Waverly

Bethany Michelle Franz-BSW-Social Work

Olney

Chelsea Ann Hooten-BS-Athletic Training

Ovilla

Michael Robert McQuaid-BS-Exercise Sport Science, Pre-Physical Therapy

Pasadena

Tobin Beecher Davies-BBA-International Business

Pflugerville

Christine Pamela Eastman-BSN-Nursing

Plainview

Anna Eugenia Jauregui Gâmboa-BA-Mass Communication/Public Relations

Port Neches

Justin Randall Rippy-BS-Chemistry and Biology

Roanoke

Ariel Ann Sheffield-BA-Psychology

Robinson

Hayley Anna Ainsworth-BA-Performance Studies; Shelby Rachel Newman-BA-History and English Language Arts and Reading

Rockdale

Donny Joe Marek Jr.-BS-Exercise and Sport Science

Rockwall

Andrew Hardie Archibald-BBA-Management; Tyler Landon Potts-BA-Theology and Philosophy and Histroy; Stacey Michelle Ray-BA-Business Administration and Psychology

Rogers

Jose F. Lopez-Yanez-BS-Biology

Rosharon

Michelle Renee Mowery-BSN-Nursing

Round Rock

Rachel Anna Jeske-BA-Performance Studies; Kimberly Christine Kellogg-BSN-Nursing; Lindsay Kate Prater-BA-English Language Arts & Reading

Royse City

Corbin Bre Ann Simmons-BA-Speech

Salado

Clayton Thomas Aker-BCM-Christian Ministry; Cassandra Rae Campbell-BSN-Nursing; Abigail Marie Davidhizar-BFA-Art; Katie Elizabeth Finch-BSN-Nursing; Blake Parker Heller-BS-Engineering Science; Christopher Earl Jaisingh -BSN-Nursing; Michelle Nicole Potter Johnson-BS-Mathematics; Amy Lynne Murrah-BSN-Nursing; Amanda LeAnn Willey-BA-EC-6 Generalist

San Antonio

Sabrina Diane Garcia-BA-Mass Communication/Public Relations; Rachel Ellen Jaster-BSW-Social Work; Alexandra Siojo Johnson-BSN-Nursing; Jennifer Ruth Loyd-BBA-Marketing; Douglas Alton Peak-BS-Sport Management

Spicewood

Lindsay Adair Eaton-BS-Exercise and Sport Science; Brittany Ann Justice-BSN-Nursing

Spring

Curtis Robert Landrum-BA-Theology and Philosophy and History

Taylor

Pearlie Marie Gault-BS-Criminal Justice

Temple

Gail Martin Allard-BFA-Art; Kelsey Ann Armstrong-BSN-Nursing; Brittany Marie Blackman-BSN-Nursing; Nicole Michelle Buchanan-BS-Psychology; Logan Thomas Chaney-BS-Exercise and Sport Science; Natasha J. Christian-BA-Mass Communication/Public Relations; Joseph Alton Curtis-BS-Chemistry; Isabel Paola Enciso-BBA-Business Systems; Delana Ahren Engelhardt-BA-History; Amanda Eileen Flaherty-BA-Computer Graphics Design; Arlene Galvan-BA-English Language Arts and Reading; Cameron Scott Gilmore-BBA-Finance; Kristen Anne Graham-BA-EC-6 Generalist; Marianne Halter-BIS-Interdisciplinary Studies; Justin Michael Hammonds-BS-Computer Science; Misty Ann Harris-BSW-Social Work; Corey Coronate Henderson-BS-Criminal Justice; Becca Leanne Hines-BA-Music; Tiffany M. Kalin-BBA-Economics; Alec Emory MacLaughlin-BFA-Art; Victoria Elizabeth Meadows-BS-Biology; Celina Terrazas Montalbo-BS-Biology; Rona Li NeLums-BSN-Nursing; Skylaar Brooke Porter-BIS-Interdisciplinary Studies; Richard Lynn Potts-BA-Psychology; Whitney Mariah Shaw-BS-Special Education; Rayetta Lee Slaten-BSW-Social Work; Roderick Emmanuel Thomas -BSN-Nursing; Colby Lane Waller-BA-Information Systems; Wen-Hsin Wei-BBA-International Business; Wen-Shan Wei-BBA-Management; Shawn Denise Wiley-BS-Psychology; Karisha Jakole Wilson-BSN-Nursing; Angela Marie Wood-Cupps-BBA-Finance and Accounting; Margaret Elizabeth Wood-Howell-BBA-Finance and Accounting

The Colony

Angel Nicole Kemmerer-BS-Biology

The Woodlands

Jacqueline Michelle Findley-BA-English

Victoria

Billie Yvette Myrick-BIS-Interdisciplinary Studies

Volente

Sherissa Hua-BS-Athletic Training

Waco

Joanna Roxann Jhant-BSN-Nursing; Virginia Ruth Locke-BS-Economics; Jimmie Rae Weaver, Jr.-BSN-Nursing

Waller

Jerrad Maxwell Jefferson-BA-Communication

Weatherford

Kelsey Grace Anderson-BSN-Nursing

West

Joanne Isabella Alma Cervantes-BFA-Art

Woodway

Jessica Bernadette Kelly-BIS-Interdisciplinary Studies

Wylie

Jennifer Anne Black-BIS-Interdisciplinary Studies; Lazedrick  Rechard Logan-BSN-Nursing

 

Out of State Graduates:

 

Fort Benning, Georgia

Jennifer Ellen Bevington-BA-Spanish

Kihei, Hawaii

Rachel Ashley Flemming-BA-History

Crawfordshire, Indiana

Mikale Worthey Bell-BSN-Nursing

Saint Francis, Minnesota

Daniel Randy Gerdin-BBA-Management

Belpre, Ohio

Kevin  Edward Cox-BS-Exercise Science

Slippery Rock, Pennsylvania

Evan James Duncan-BA-Theology and Philosophy and Mass Comm/Journalism

 

 

Master’s degree students in alpha order by city:

 

Belton

Justen Scott Aguillon-MBA-Business Administration; Sridhar Beeravelly-MS-Information Systems; Raviteja Bodepudi-MS-Information Systems; Sindhura Challagulla-MS-Information Systems; Austin  Everett Copeland-MBA-Business Administration; Yun Cui-MBA-International Business; Niharika Eranki-MS-Information Systems; Doak Robert Fleming-MED-Educational Administration; Preetham David Gangarapu-MS-Information Systems; Chanakya Reddy Ganta-MS-Information Systems; Ramya Sree Godala-MS-Information Systems; Bharath Guduguntla-MS-Information Systems; Sharon Deeann Hardwick-MA-School Psychology & Counseling; Minhajuddin Khaja-MS-Information Systems; Chih-Yun Kuo-MBA-Business Administration; Keerthi Peddi-MS-Information Systems; Blessing Stone Perumalla-MSED-Exercise and Sport Science; Sarah Allyse Potter-MA-Clinical Mental Health Counseling; Geethanjali Yamparala-MS-Information Systems; Sujatha Reddy Yenugu-MS-Information Systems

Copperas Cove

Corinna Germana Cornett-MS-Information Systems; Rebecca Meredith Morrison-MA-School Psychology & Counseling; Megan Loraine York-BBA/MBA-Accounting

Fort Hood

Veronica Shelton-Chisholm-MA-Marriage & Family Christian Counseling

Gatesville

Adam Richard Miller-BBA/MBA-Accounting

Harker Heights

Nithi Amornpipithkul-MBA-Business Administration; Rachael Elizabeth Stock-MED-Curriculum and Instruction

Huntsville

Ryan Michael Burgart-MBA-Business Administration

Jarrell

Amanda Lynn West Mull-MBA-Business Administration

Katy

Midhun Bandreddy-MS-Information Systems

Killeen

Amanda Leigh Buckley-MSED-Exercise and Sport Science; Eliezer Rosario-BBA/MBA-Accounting

McGregor

Irshad Mohammed-MS-Information Systems

Pflugerville

Nunurai Ephraime Karikoga-MS-Information Systems

Temple

Johnathan L Elliott-MA-Clinical Mental Health Counseling; Aileen Mae Fernandez-MS-Information Systems; Bhavesh Jariwala-MS-Information Systems; Kyle Richard Kalin-MBA-Business Administration; Alita Renee Prosser-MBA-Business Administration

Waco

Fawad  Ahmed Arif-MS-Information Systems; Antonio Perez Castillo IV-MBA-Business Administration; April Nicole Pullen-MSED-Exercise and Sport Science

 

Out of State Graduates:

 

Reston, Virginia

Margret Theresa Mallela Daiva-MS-Information Systems

Richmond, Virginia

Sheeba Sravanthi Macherla-MS-Information Systems

 

 

Out of country graduate:

 

India

Venkatasurya Kiran Kumar Kasireddy-MS-Information Systems

 

 

Doctoral degree students in alpha order by city:

 

Austin

Terry Lane Sheneman-EDD-Educational Administration

Belton

Mary Anne Hartley-EDD-Educational Administration; Peter William Hartley-EDD-Educational Administration

Harker Heights

Zawanda Latetia Washington-EDD-Educational Administration

Killeen

Ronald James Knight Jr.-EDD-Educational Administration; Sharon L. Miller-EDD-Educational Administration

Liberty Hill

Troy Michael Galow-EDD-Educational Administration

Montgomery

Mark Bradley Weatherly-EDD-Educational Administration

Nolanville

Todd Mitchell Kunders-EDD-Educational Administration

Salado

Marissa Rose Michalewicz-EDD-Educational Administration

Temple

Renee Witherspoon Henry-EDD-Educational Administration; Gary Dwain Lamm-EDD-Educational Administration; Susan Lynn Reily-EDD-Educational Administration; Nichole LaShea Riley-EDD-Educational Administration

Waco

Mary Laurene Konrad Carroll-EDD-Educational Administration; Rosalind Winn Kennerson-Baty-EDD-Educational Administration

Comments