University of Mary Hardin-Baylor

ARCHIVE: Fall Commencement 2013

December 14, 2013
Fall Commencement
Fall Commencement

Belton, Texas – The University of Mary Hardin-Baylor fall Commencement was held on Friday, December 13, in the Bell County Expo. This was the university’s 157th graduating class. 339 students were awarded degrees. Of those, 279 students received baccalaureate degrees, 58 received master’s degrees, and 2 earned doctoral degrees.

Student awards given during the ceremony included the Provost Medal for highest overall GPA, which was split between three  students who each graduated with perfect 4.0 grade point averages: Brittney Hanson of Temple, Kristin Mercer of Belton, and Katherine Sackreiter of Brenham. The Loyalty Cup for the student who is most representative of the ideals, traditions and spirit of the university went to Ashley Settles of Belton. The President’s Award for meritorious service went to Lauren Rodriguez of Houston.

Graduates in alpha order by city:

Abilene

John Allen Davidson - B.A. - Business Administration

Allen

Tariekus Tyrone Ellis - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert; Jacob Kelley Hans - B.A. - History

Arlington

Jayelyn Nicole Johnson - B.A. - EC-6 Generalist

Austin

Susanne Marie Alsina - B.S.W. - Social Work; Brooke Beasley - B.M. - Music Education, All-level EC-12 Cert; Katie Maureen Bonneau - B.S.N. - Nursing; Luka Durasinovic - B.S. - Computer Science; Lauryn Elizabeth McCoy - B.A. - Performance Studies; Ashley Renee Mitchell - B.S. - Pre-Physical Therapy in Exercise Science; Amber Nicole Williams - B.S. - Exercise Science

Bastrop

Jon-Collin Michael Ross - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Beaumont

Alexandra Marie Taylor - B.S. - Sport Management

Belton

Alane Faith Aguillon - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Abby Kathleen Archibald - B.A. - Political Science; Brittany LaFaye Bailey - B.S. - Psychology; Robert Arthur Belliveau - B.S. - Computer Science; Jimi-Carol Benton - B.A. - Psychology; Angela Marie Brown - B.A. - Political Science & B.A. - History; Irissa Trenice Bunch - B.A. - Psychology; Kyoko Monica Clark - B.A. - Psychology, Clinical Track; Seth Melvin Collins - B.B.A. - Management; Angel Necole Cook - B.B.A. - Management; Tracy Lynn Cooper - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert; Paige Kendall Corral - B.S.N. - Nursing; Jaymie Marguerite Couillard - B.S.N. - Nursing; Roxanne Novecia Daniels - B.S.N. - Nursing; Russell Troy Davis - B.S. - Sociology; Xi Gao - M.B.A. - Business Administration; Germaine Antwuan Gilbert - B.I.S. - Bachelor of Interdisciplinary Studies; Sondra Suzanne Goff - B.S.N. - Nursing; Darla Rene Gregory - B.S. - EC-6 Generalist; Taylor Daniel Henriquez - B.S. - History; Antoine Mario Hicks - B.B.A. - Marketing; Timothy Howard Jones - B.S. - Biology, Science 8-12 Certification; Terryn Clarice Kelly - B.A. - Mass Communication/Journalism; Jue Li - B.B.A. - Accounting; Tessanie M Marek - B.A. - Interdisciplinary Studies; Kristin Joy Mercer - B.A. - Christian Ministry; Marylyn Haley Mitchell - B.S.N. - Nursing; Katie Grace Necessary - B.S.N. - Nursing; William Caleb Norvell - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Melanie Lynn Roberts - B.S. - Biology, Life Science 8-12 Certification; Linda Renee' Rubio - B.S.N. - Nursing; Stephen Alexander Salinas - B.B.A. - Management; Sarah Elizabeth Sanderford - B.M. - Music Education, All-level EC-12 Cert; Ashley Christine Scott - B.B.A. - Marketing & B.B.A. - Economics; Tori Chianne Seiler - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert; Ashley Dawn Settles - B.A. - Psychology & B.A. - Spanish; Libby Ruth Sheard - B.S. - Criminal Justice; Trevor Dayne Shoppach - B.B.A. - Accounting; Rachel Sibley - B.S.N. - Nursing; Portia Vanessa Toulon - B.S.N. - Pre-Nursing; Avalynn Frances Weathers - B.S. - Pre-Physical Therapy in Exercise Science; Sam Adel Williams - B.A. - Communication

Benbrook

Karissa Marie Simons - B.A. - EC-6 Generalist

Boerne

Bryan Wayne Jones - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert

Brenham

Katherine Ann Sackreiter - B.A. - Computer Graphics Design

Brownwood

Nicole Elizabeth Toler - B.S. - EC-6 Generalist

Bryan

Jordan Lara - B.S.N. - Nursing

Buchanan Dam

Lillian Kelly Reid - B.F.A. - Art, Studio Art emphasis

Burleson

Courtney P. Hoeppner - B.S. - Psychology

Cameron

Joshua Alan Pratt - B.B.A. - Economics

Canton

Sarah Elizabeth Norrell - B.A. - English

Canyon

Edward Peter Kahler, III - B.A. - Christian Ministry

Cedar Park

Leah C. Rich - B.A. - EC-6 Generalist; Olivia Lizette Saldana - B.F.A. - Art, All-level EC-12 certification; Drew Hastings Whitesell - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Clifton

Janna Denay Ochoa - B.S. - Athletic Training

College Station

Adam Matthew Rea - B.B.A - International Business; Jon Michael Toler - B.A. - Christian Studies

Conroe

John Nicholas Arbuckle - B.M. - Church Music; Damaris Wanjiku Njoroge - B.S.N. - Nursing

Copperas Cove

Alicia Ann Daymude - B.S.W. - Social Work; Jillian Christine Hudson - B.S.N. - Nursing; Christina Erlinda Miller - B.S. - Science, 4-8 Certification; Michele Ann Pruitt - B.S. - EC-6 Generalist

Corsicana

Courtney Alice Duren - B.S. - Science, 4-8 Certification

Crowley

Daniel Hezekiah Smith - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Dallas

Kristy Jo Neyland Davis - B.A. - Computer Graphics Design; Lindsay Clay Gibson - B.S.N. - Nursing

Del Valle

Tommy Aguilar - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

El Paso

Mike Maldonado - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Fair Oaks Ranch

Nichelle Faith Almendarez - B.S.N. - Nursing

Fairfield

Haley Marie Plemons - B.S.N. - Nursing

Florence

Lawren Raquel Ramos - B.A. - Psychology; Ronnie Dean Stewart - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Forest Hill

Ana Elizabeth Hernandez - B.S.N. - Nursing

Forney

Camille La'Trese Johnson - B.S.N. - Nursing

Fort Worth

James William Meischen - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Frisco

Adwoa Baah Aninkorah - B.S.N. - Nursing

Frost

Samuel Prentice Stroder - B.B.A. - Finance

Ft. Hood

Kelly Adona Julian - B.S.N. - Nursing

Garden Ridge

Nathaniel Thomas Outland - B.B.A. - Finance & B.B.A. - Accounting

Garland

Jenna Marie Womack - B.A. - EC-6 Generalist & B.A. - Psychology

Gatesville

Kyle Kirk Floyd - B.S.N. - Nursing; Mike Thomas Harman - B.S. - Computer Science; Jacob Wayne Hunter - B.S. - Criminal Justice

Georgetown

Carla Danielle Aquino - B.S.N. - Nursing; Sara Dawn Downing - B.S. - EC-6 Generalist; Deirdre Nell Lanoux - B.S.N. - Nursing; Kamleh Alexandra Raad - B.S. - Computer Graphics Design; Kayla Marie Rudolph - B.S.N. - Nursing; Nicole Theresa Sheldon - B.S.N. - Nursing

Harker Heights

Wendy Charlene Bettencourt - B.S. - Psychology; Jo Ann Brister - B.P.S. - Professional Studies; Sarah Marie Campbell-Hester - B.S.N. - Nursing; Lawrence Charles Cruz - B.B.A. - Accounting; Erick Van Godsey - B.A. - Psychology; Michael A Gomez - B.S. - Interdisciplinary Studies; Joshua Andrew Johnson - B.S. - Sport Management; Dominique Jacquelene Lewis - B.A. - History; AnnMarie Marie Millican - B.A. - Sociology; Grace Danielle Morales-Lopez - B.A. - English; Amorin Alejandra Nunez - B.S. - Pre-Physical Therapy in Exercise Science; Ashlee Joely Ramirez - B.S. - Biology, Life Science 8-12 Certification; Oscar Evault Taylor - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Harper

Caitlin Beth Bollier - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert

Heidenheimer

Benjamin R. Gillihan - B.S. - History

Hillsboro

Cristal Iris Compean - B.A. - EC-6 Generalist; Madeleine Sarah Crawford - B.A. - Interdisciplinary Studies

Holland

Cameron Lee Doskocil - B.A. - History

Houston

Lynda N Anyiam - B.S.N. - Nursing; Brittney Dene Brooks - B.S. - Psychology; Danica Renee Galabeas - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Samandhy B. Magallanez - B.S. - Mathematics; Jordan Taylor Powers - B.S. - Biology, Cell Biology emphasis; Lauren Ashton Rodriguez - B.S. - Psychology; John Kel Shannon - B.P.S. - Professional Studies; Meredith Ashley Steffen - B.A. - Mass Communication/Public Relations

Huffman

Morgan Elyse Boudreaux - B.S. - Mathematics, 8-12 Certification

Jarrell

Blair Robinson Barkley - B.A. - English Language Arts & Reading, 8-12 Cert; Dailene LeVina Brown - B.S. - Interdisciplinary Studies; Cassandra Lee Carr - B.S.N. - Nursing

Jonesboro

Megan Elizabeth Whisenhunt - B.S.N. - Nursing

Jonestown

Luke Allen Donahue - B.A. - Mass Communication/Public Relations

Katy

Ayla Cheyenne Adams - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Katherine C. Davis - B.S. - Psychology & B.S. - Sociology; Javicz Manquelle Jones - B.S. - Sport Management; Marin M. Robinson - B.A. - English Language Arts & Reading, 8-12 Cert

Kempner

Krista Marie Ferrell - B.S. - History

Kerrville

Mattison Patricia Chandler - B.A. - Psychology

Killeen

Samantha Nicole Berg - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Demetrius Arswan Bibbs - B.S.N. - Nursing; Brandi Leola Brown - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Austin Nicholas Fields - B.A. - English; Ke'Una LeShell Gates - B.A. - Mass Communication/Journalism; Rekcaz Patrick German - B.A. - Political Science; Brittany Katherine Grullon - B.F.A. - Art, Studio Art emphasis; Shuntrice Hannah - B.S. - Psychology; Patricia Sue Haynes - B.S.N. - Nursing; Carl Eugene Heights - B.S.N. - Nursing; Shamara Quiyon Henry - B.S. - Psychology; Dominique Lashaun Hilliard - B.S. - Information Systems; Sara Elizabeth Holton - B.S.N. - Nursing; Merlyn May Maciborski - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Keye'tta Sandiedra Mathis - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Whitney Anne Merritt - B.M. - Music Education, All-level EC-12 Cert; Mignon Patrice Phillips - B.S.N. - Nursing; Heather Mohr Pickering - B.S.N. - Pre-Nursing; Rhonda Lynn Smith - B.S.N. - Pre-Nursing; Steven Randall Smith - B.B.A. - Accounting; Sashoya Petrine Streete - B.S.N. - Nursing; Mandy Elizabeth Tirella - B.A. - Speech

Kyle

Jason Douglas Plant - B.S. - History, 8-12 Certification

La Feria

Justin Lee Gonzales - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Leander

Sara Michelle Kirkpatrick - B.S.N. - Nursing; Laura Grace Schoeplein - B.S. - Interdisciplinary Studies

Lewisville

Craig William Pepper - B.B.A. - Marketing & B.B.A. - Management

LIberty

Jill Renee Birdwell - B.F.A. - Art, Visual Comm emphasis

Lockhart

David Michael Moore - B.B.A. - Finance

Lorena

Patrick Steven Pricer - B.S. - Science, 4-8 Certification

Lufkin

Hollie Joanna Williams - B.C.M. - Christian Ministry

Luling

Kaitlyn Dianne Teafatiller - B.S.N. - Nursing

Madisonville

Charli Jo Andrews - B.S.N. - Nursing

Magnolia

Chloe J. Jennings - B.S.N. - Nursing

Marble Falls

Rachel Luree Doyle - B.A. - Criminal Justice; Emily Patricia Lane - B.S. - Pre-Physical Therapy in Exercise Science

Marquez

Lacy Lynn Neyland - B.S.N. - Nursing

McKinney

Brett Noelle Harper - B.S.N. - Nursing

Midland

Jacob Reace Bowen - B.S. - Biology- Cell Biology Emphasis

Midlothian

Kendall Clark Doles - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Regan Lynn Roberts - B.S. - Biology, Life Science 8-12 Certification; Bethany Elizabeth Van Zandt - B.B.A. - Management & B.B.A. - Marketing

Mont belvieu

Hye-Jung Jang - B.S.N. - Nursing

Nacogdoches

Paul David Jeremiah Porter - B.A. - Christian Ministry

Nolanville

Brian Leroy Boettger - B.S. - Exercise Science; Steven Loren Camps - B.S. - Social Studies, 4-8 Certification; Christopher Lee Cherry - B.S. - Social Studies, 8-12 Certification & B.S. - History

Ovilla

Kalico Alyse Moffett - B.S. - Pre-Physical Therapy in Exercise Science

Pflugerville

Dulce Iveth Vargas - B.S.N. - Nursing

Purmela

Courtney Breann Myers - B.S. - EC-6 Generalist

Richardson

Jamie Dee Lorenz - B.S.N. - Nursing

Richwood

Courtney Nichole Reynolds - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Robinson

Colleen Jean Compo - B.S.N. - Nursing; Ashton Shay Feight - B.S. - Psychology; Seth Mogavero - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert

Rockdale

Kali Alyce Pachl - B.S.N. - Nursing

Rockwall

Don Klayton Estes - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Rogers

Benjamin Wilson Baecker - B.S.N. - Nursing; Gabriellia Andrea Mendoza - B.S. - EC-6 Generalist

Round Rock

David James Dominguez - B.A. - Political Science; Simia Dawn Jefferson - B.A. - Business Administration; Corina Nicole Rangel - B.S. - Psychology; Shannon Terrile - B.A. - EC-6 Generalist; Brian Terrell Todd - B.A. - Business Computer Information Systems

Rowlett

Matthew A. Mastrilli - B.A. - History, 8-12 Certification

Sachse

Stephanie Giselle Quesada - B.S.N. - Nursing

Saginaw

Kellie Elizabeth Williams - B.S. - Pre-Physical Therapy in Exercise Science

Salado

Marissa Louann Smith - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Samuel Douglas VanHoozer - B.S. - Exercise Science

San Antonio

Amadeo Fernando Chapa - B.S. - Biology, Organismal Biology emphasis; Andrew Michael Lilly - B.S. - Exercise Science; Aaron Landry Powell - B.S. - History, 8-12 Certification

Schertz

Samantha Kay Thomas - B.S.N. - Nursing

Seagraves

Kassidy Lane Harris - B.B.A. - International Business

Spring

Alethea Jean DeAngelo - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Allison Nicole Horuff - B.B.A. - Accounting; Caitlin Morgan Wells - B.B.A. - Marketing

St. Hedwig

Gerhard Andrew Stuebben - B.A. - Church History & B.A. - Music

Temple

Billy Miguel Abreu - B.B.A. - International Business; Jeffrey Dustin Adam - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Trevor Thomas Alaniz - B.A. - Business Administration; Erika Alverio - B.F.A. - Art, Visual Comm emphasis; Keturah Sirrae Anthony - B.A. - Speech; Candice Rachelle Bahnsen - B.S. - Biology, Cell Biology emphasis & B.S. - Psychology; Alexander Davenport Ball - B.B.A. - Marketing; Ana Maria Barefield - B.S.N. - Nursing; Emily Ranice Blackburn - B.M. - Music Education, All-level EC-12 Cert; Jillian Claire Blair - B.S.N. - Nursing; Lauren Ashley Brown - B.S.N. - Nursing; Cody Arnold Callen - B.G.S. - General Studies; Jacob Kenneth Camp - B.S. - Computer Science; Michael Colton Carlisle - B.A. - Psychology; Shawn James Connolly - B.S. - Biology, Cell Biology emphasis; Rochelle Hilaria Delgado - B.A. - Communication; Desiree Maxine Dennull - B.S.N. - Nursing; Rodney Lamar Duckett - B.S.N. - Nursing; Yvonne Catherine Ellison - B.B.A. - Accounting; Lauren Elizabeth Ernst - B.S.N. - Nursing; Jordan Geralann Evans - B.S.N. - Nursing; Princess S. Flores - B.S. - Psychology; Robert Ryan Fontenot - B.M. - Music Education, All-level EC-12 Cert; William Robert France - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert; Joshua B Fredrick - B.S. - Sport Management; Storey Marek Frei - B.S.N. - Nursing; Kendal Renae Fuchs - B.S.N. - Nursing; Megan Joyce Fuxa - B.F.A. - Art, Visual Comm emphasis; Randall J Garza - B.A. - Mass Comm/Journalism, PublicRelations & Adv; Stephanie L. Garza - B.S.N. - Nursing; Hayley Kendall Gilmore - B.A. - EC-6 Generalist; Tamara Lynn Gregg - B.S. - Biology, Life Science 8-12 Certification; Michael James Hamilton - B.S. - History; Brittney Ann Hanson - B.S.N. - Nursing; Kimberly Renee Harris - B.S.N. - Nursing; Pedro Hernandez - B.A. - Spanish, EC-12 Certification; John Mathew Jackson - B.S. - Computer Science; Cash Wilson Jennings - B.S. - Exercise and Sport Science, PE EC-12 Cert; Christopher David Johnson - B.C.M. - Christian Ministry; Brittany Marcille-Kiana Jones - B.B.A. - Finance; Jinah Yoo Leazenby - B.S.N. - Nursing; Skye Noelle Lewing - B.S. - EC-6 Generalist; Corey Andrew Mikes - B.S.N. - Nursing; Bryce Matthew Myburgh - B.S. - Sport Management; Logan Michael Nance - B.P.S. - Professional Studies; Michelle Elizabeth Newton - B.F.A. - Art, All-level EC-12 certification; Julie Nicole Rex - B.M. - Music Education, All-level EC-12 Cert; Antaneice Pelare Ross - B.A. - EC-6 Generalist; Allen Wesley Rostovich - B.S.N. - Nursing; Sara Danielle Shelley - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Thomas Alan Via - B.A. - Theology and Philosophy; Nichalos Dean Warren - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Mandi Marie Watts - B.S.N. - Nursing

Texas City

Lindsay Christian Beaton - B.S. - Psychology

The Woodlands

Jonathan Matthew Waugh - B.S. - Computer Science

Tomball

Jermaine Rontrell Thomas - B.S. - Exercise Science

Tool

Courtney Susan Elmore - B.A. - Computer Graphics Design

Troy

Jennifer Lee Calhoun - B.S. - History, 8-12 Certification; Gabriela Flores - B.S.N. - Nursing; Christina Beverly Ybarra - B.S.N. - Nursing; Stephanie Rea York - B.S.N. - Nursing

Universal City

Tyler James McMahon - B.M. - Music Composition

Waco

Jay Wayne Allen, Jr. - B.I.S. - Interdisciplinary Studies; Leah Marie Berry - B.A. - Christian Ministry; Jennifer Ashleigh Binford - B.S. - Psychology; Laura Anne Catalina - B.S. - Biology, Cell Biology emphasis; Cody Drew Collins - B.F.A. - Art, Studio Art emphasis; Richard Ryan Moll - B.F.A. - Art, Visual Comm emphasis; Katie Ann Pettit - B.S.N. - Nursing; Sarah Kathryn Robinson - B.S.N. - Nursing

Waxahachie

Robert Julius Baril - B.S. - Computer Science; Samuel Timothy Lock - B.B.A. - Marketing; Charles Francis Wright - B.B.A. - Accounting

Wellborn

Kirby Jo Franze - B.A. - Mass Communication/Public Relations

Winnsboro

Joy Kathron Smedley - B.S.W. - Social Work

Winters

Sandy Marie Esquivel - B.A. - Special Education All Level EC-12

Woodway

Christa Michelle Hobbs - B.S.W. - Social Work

 

 

Out of State Graduates:

Prescott, Arizona

Brianne Elise McNeeley - B.A. - Computer Graphics Design

Fremont, California

Kara Michele Cornelio - B.S.N. - Nursing

Twin Peaks, California

Kate Virginia Winchell - B.F.A. - Art, Studio Art emphasis

Colorado Springs, Colorado

Madaline Lea Garcia - B.M. - Music Performance

Parker, Colorado

Amber Lynn Avery - B.S. - Exercise Science

Claymont, Delaware

Diaonne Monica Taylor - B.A. - History

Longwood, Florida

Amanda Lee Karschnick - B.S.N. - Nursing

Mount Dora, Florida

Keishla Marie Maldonado - B.I.S. - Interdisciplinary Studies

Idaho Falls, Idaho

Daniel James Turner - B.S. - Business Administration

Jackson, Mississippi

Joseph Steven Smith - B.S. - Biology, Organismal Biology emphasis

Fife, Washington

Maria Barker Martin - B.A. - English & B.A. - History

 

 

International Graduates:

China

Lei Peng - B.A. – Psychology; Yuan yuan Tang - B.B.A. – Accounting

 

 

Master’s degree students in alpha order by city:

Austin

Charlotte Marie Blair - M.B.A. - Business Administration; Shabana Akbar Dhuka - M.B.A. - Business Administration; Manmohanjit Kaur - M.S. - Information Systems; Amanda Michelle King - M.A. - Marriage, Family & Child Counseling; Samara Novak - M.A. - Clinical Mental Health Counseling; Lauren Jeanne Ryan - M.A. - Clinical Mental Health Counseling; Jose Xavier Villarreal - M.B.A. - Business Administration; Kai Zhao - M.B.A. - Business Administration

Belton

Brittney Nicole Bradshaw - M.Ed. - Educational Administration; Benjamin David Carder - M.B.A. - Business Administration; Xiao Nan Chen - M.Ed. - Educational Administration; Kristen Alexa Cruz - M.A. - Academic Specialization; Austin Matthew Davenport - M.A. - Clinical Mental Health Counseling; Andrea Marie Davis - M.Ed. - Educational Administration; Christophor Danford Finch - M.A. - Marriage & Family Christian Counseling; Shelby Kyntara Foster - M.A. - Academic Specialization; Jacob Hamilton - M.S.Ed. - Exercise and Sport Science; Savanna Mae Ingram - M.A. - Academic Specialization; Yarickza Marie Lopez - M.S.N. - Nursing; Gordon Michael McCarthy, Jr. - M.Ed. - Educational Administration; Edna Jo Ramirez - M.B.A. - Business Administration; Elizabeth Raphael Sillasen - M.S.Ed. - Exercise and Sport Science; Qian Qian Song - M.B.A. - Business Administration; David James Wassermann - M.S.Ed. - Exercise and Sport Science; Joshua Cameron Woodall - M.Ed. - Educational Administration; Lili Xiao - M.B.A. - Business Administration; Junyan Zhang - M.B.A. - Business Administration; Meng Zhang - M.B.A. - Business Administration; Qiang Zhang - M.B.A. - Business Administration

Boerne

Emily Elizabeth Steffek - M.Ed. - Educational Administration

Burleson

Aaron Matthew Pollard - M.A. - Clinical Mental Health Counseling

Cameron

Kayla Dawn Graham - M.B.A. - Business Administration; Karla Jean Vollmer - M.S.N. - Nursing

Chappell Hill

Isaac Clyde Beckworth - M.B.A. - Business Administration

Crawford

Meghan Elizabeth Goff - M.A. - School Counseling

Florence

Angela DeAnna Gower - M. Ed. - Administration of Intervention Programs

Fort Hood

Michelle Danielle Downie - M.S.N. - Nursing

Fort Worth

Kathryn Elise Hamilton - M.B.A. - Business Administration

Fredericksburg

Roland Edward Wilke, Jr. - M.S.N. - Nursing

Georgetown

Kaysie Lynn Eddleman - M.B.A. - Business Administration; Kimberley Michelle Lowe - M.A. - Clinical Mental Health Counseling; Maria Elena Quiroz - M.B.A. - Business Administration; Cyndi Michelle Reynolds - M.S.N. - Nursing

Harker Heights

Jordan Weber - M.B.A. - Business Administration

Houston

Russell Harold Montgomery - M.A. - Clinical Mental Health Counseling

Humble

Earnest David Pena, Jr. - M.S.Ed. - Exercise and Sport Science

Huntsville

Ryan Michael Burgart - M.B.A. - Business Administration

Jarrell

Cecil Anne Lherisson - M. Ed. - Curriculum and Instruction

Katy

Kiran Yarlagadda - M.S. - Information Systems

Keller

Teresa Anne Salyer - M.S.N. - Nursing

Kempner

Joey Wayne Ellis - M.A. - Clinical Mental Health Counseling

Killeen

Georgia Patrika Dixon - M.S.N. - Nursing; Eliezer Rosario - M.B.A. - Business Administration; Jophena Marika Strong - M.B.A. - Business Administration; Kimberly Anne Wood - M.Ed. - Administration of Intervention Programs; Tracie Elaine Young - M.Ed. - Administration of Intervention Programs

La Grange

Chunyue Guo - M.B.A. - Business Administration

Leander

Jessica James Wright - M.S.N. - Nursing

Lorena

Sara Lanae Stanley - M.A. - Academic Specialization

McGregor

Karli Ann Stout - M.A. - Marriage & Family Christian Counseling

Midlothian

Alyce Christine Trevino - M.B.A. - Business Administration

Morgans Point Resort

Kristi Lanham - M.Ed. - Educational Administration

Nolanville

Craig Nathaniel Jones - M.S.Ed. - Exercise and Sport Science

Rockdale

Tiffany Ann Davis - M.S.N. - Nursing

Round Rock

Kathryn Ruth Shirley - M.S.N. - Nursing; Meagan Luepnitz Wempe - M.S.N. - Nursing

Salado

Christi Lynne Carlson - M.S.N. - Nursing

Temple

Victoria Evette Bell - M.S.N. - Nursing; Logan Thomas Chaney - M.Ed. - Educational Administration; Jennifer Annette Diaz - M.Ed. - Educational Administration; Alorsious Cortez Fedrick - M.B.A. - Business Administration; Amy Michelle Gaskins - M.A. - School Psychology & Counseling; Karin Michele Korompai Hahn - M.S.N. - Nursing; Paul Richard Harvey - M.B.A. - Business Administration; Abhishek Heerakar - M.S. - Information Systems; Tracy Michele Martin - M.S. - Information Systems; Erika Ashly Mendoza - M.S.N. - Nursing; Karthika Merugu - M.S. - Information Systems; Kerwin Matthew Ross - M.S. - Information Systems; Christina Marie Snodgrass - M.B.A. - Business Administration; Summer Lea Stephens - M.A. - School Psychology & Counseling; Michael Ernest Street - M.B.A. - Business Administration; Zhenzi Sun - M.B.A. - Business Administration; Harshavardhan Reddy Suthari - M.S. - Information Systems; Michael David Varisco - M.B.A. - Business Administration

Troy

Courtney Renee Macal - M.A. - School Psychology & Counseling

Waco

Kimberly Marie Damm - M.B.A. - Business Administration; Kimberley Anne Nesmith - M.A. - Clinical Mental Health Counseling; Kourtney Michelle Robinson - M.S.N. - Nursing

Woodway

Pearlie Deann Graham - M.S. - Information Systems

 

Out of State Graduates:

Fort Smith, Arizona

Hayley Christine Hill - M.S.N. - Nursing

 

International Graduates:

China

Juei-Lin Chen - M.B.A. - Business Administration; Xiaoqi Zhang - M.B.A. - Business Administration

 

Doctoral degree students in alpha order by city:

San Antonio

Marian Elisabeth Combs - Ed.D., Higher Ed - Educational Administration; Orpha Linda Flores - Ed.D., Higher Ed - Educational Administration

 

###

Comments